Žijící Buddha – 17. Gjalwa Karmapa

Německo
1994
DVD
4:3
108min.
anglicky
české titulky

Kino Aero středa 5.dubna 20:30

Film “Živý Buddha” Clemense Kubyho je opravdový životní příběh znovuzrození jednoho z největších a nejuznávanějších duchovních učitelů Tibetu Gjalwa Karmapy. Karmapové jsou tradičně nejvyšší duchovní autoritou linie Kagtibetského buddhismu. Gjalwa Karmapa zemřel v roce 1981 v Chicagu a znovu se zrodil v roce 1985 v Tibetu. Každý následující Karmapa zanechal indicie o svém budoucím znovuzrození a předpověděl tak datum, okolnosti narození a dokonce jména budoucích rodičů.

Ještě před svou smrtí předchozí Gjalwa Karmapa předal dopis se svou předpovědí, který napomohl v úspěšném hledání jeho znovuzrození. Kuby následoval skupinu pověřenou vyhledáváním a dokumentoval všechny postupné kroky až do doby, kdy 17. Karmapa dával ve věku osmi let své první veřejné požehnání. Byl rozpoznán jako dlouho očekávaný druhý syn v chudé nomádské rodině ve vzdálené oblasti východního Tibetu. Film objevuje Tibet očima historika a dokumentaristy Clemense Kubyho. Ústřední záběry filmu jsou z intronizace 17. Karmapy. Tibeťané věří, že Karmapa je reinkarnací Buddhy a v jejich životech má vedle Dalajlamy vrcholně důležitou úlohu.

Omlouváme se, že vzhledem k omezeným možnostem štábu během natáčení v extrémních podmínkách a s citlivým politickým podtextem, zejména na území Tibetské autonomní oblasti, neodpovídá technická kvalita filmu současným nárokům. Věříme, že unikátní záběry, které zachytily řadu významých osobností své doby, vám tuto nepříjemnost vynahradí.

Image
Image