Z nomáda nikým

Kanada
2011
DVD
16:9
15min
anglicky
české titulky

Autor mnoha knih a filmů o Tibetu se vypravuje na dorodružnou výzkumnou cestu, zaměřenou na studium života tibetských kočovníků. Proč jsou kočovníci čínskými úředníky násilně usazováni? Proč jsou ze svých pastvin stěhováni do betonových ghet? V nových čínských sídlech jsou marginalizovanou menšinou, bez možnosti uplatnění na pracovním trhu a získání důstojné obživy. Kočovníci, připravení o tradiční způsob obživy, se stávají závislými na almužnách z rukou čínské vlády.

Mezi lety 1995 a 2015 bylo násilně usazeno více než 2 miliony tibetských nomádů. V oblasti, kde udržitelnost osídlení představuje trvalou výzvu, je tato politika nesmyslná. Jejím skutečným cílem je smazat z povrchu země tradiční kočovnickou kulturu, zakovenou v tradičních hodnotách tibetské civilizace. Tibetští kočovníci - skuteční strážci tibetských plání - pasou svá stáda na Střeše světa ji6 po více než 4 000 let. Bez jejich přítomnosti se pastviny ohrožené globálním oteplováním promění v poušť. To bude mít závažné dopady v celosvětovém měřítku.

Jaké jsou skutečné motivy hromadného usazování tibetských nomádů? Za jakým cílem se do oblastí opuštěných kočovníky stěhují čínské důlní a hydroenergetické společnosti? Co by se stalo, kdyby se nomádi odhodlali k protestu? Jaká je budoucnost nekonečných tibetských pastvin? To jsou otázky, na něž se Buckleyho angažovaný a objevný dokument snaží najít odpověď.

Mezinárodní ocenění:

Best Documentary Short, Golden Palm Award, Mexico International Film Festival, April 2012

Best Environmental Film, Colorado Film Festival, USA, 2012

Best Foreign Documentary, Lone Pine Short FF, California, USA, 2012

Best in Cinematography, Third World Indie FF, California, USA, 2012

Best Environmental Film, Yosemite Film Festival, USA, 2012

Seven Summits Award, Mountain/Environmental Competition, Mountain Film Awards, California, USA, 2012

Award of Excellence, Documentary Competition, Canada International Film Festival, 2012

Silver Award, Documentary Film Competition, California Film Awards, USA, 2011

Bronze Award, Documentary Competition, Oregon Film Awards, USA, 2011

Award for Music & Cultural Education, Montana CINE Film Festival, USA, 2012

Web http://www.wildyakfilms.com/nomadworld/index.ht