Tisková zpráva z 15. dubna

7. ročník Festivalu tibetských filmů FLIM

16. dubna La Fabrika / 17. – 19. dubna kino Aero

4 filmy o Tibetu v české premiéře, hosté z Tibetu, debaty, knedlíčky momo a další překvapení

 

3. tisková zpráva, 15. dubna 2013

 

16. dubna bude v La Fabrice slavnostně zahájen 7. Festival tibetských filmů FLIM. Na úvodním koncertě vystoupí tibetská operní zpěvačka a představitelka hlavní role ve filmu Dabži Namgyal Lhamo. Festival bude pokračovat třemi promítacími dny v kině Aero a divákům kromě 6 hraných a dokumentárních filmů o Tibetu nabídne setkání s hosty z Tibetu, debaty, ochutnávky tradiční kuchyně a další překvapení.

Vedle premiéry filmu Dabži, v němž Namgyal Lhamo ztvárnila vězněnou tibetskou zpěvačku, budou promítnuty dokumentární filmy o násilném usazování tibetských nomádů a o současné vlně sebeupalování v Tibetu, dále snímky zachycující život 14. dalajlamy a návrat buddhistického převtělence do rodného Nepálu a Pudovkinův Potomek  Čingischána z roku 1928. Tento němý propagandistický velkofilm doprovodí společný projekt Vladimíra Skrepla a Viléma Kabzana, kteří v prostoru kina odehrají v minimalistické elektronické sestavě hudební improvizaci. Budou hledat možnosti a limity zvuku a řeči, jakož i rytmu tohoto mistrovského filmového díla.

Tak jako každý rok, i letos budou po hlavních představeních následovat debaty se zajímavými hosty. Uvedení filmu Dabži 17. a 19. dubna se osobně zúčastní představitelka hlavní role, slavná interpretka tibetské hudby a world music Namgyal Lhamo. Namgyal Lhamo se věnuje hudbě od osmi let, kdy byla jakožto zázračné dítě zapsána ke čtrnáctiletému studiu na Tibetském institutu múzických umění, založeném 14. dalajlamou v indické Dharamsale. Po ukončení studií se stala hvězdou tamního operního souboru, s nímž vystoupila na koncertních pódiích po celém světě. Svým podáním tibetských žánrových tanečních písní ze 17. století si získala uznání publika i kritiky.

Hostem druhého festivalového večera bude novinář a překladatel Saša Neuman, který v letech 1990–1994 vykonával funkci tajemníka prezidenta republiky Václava Havla. Saša Neuman organizoval první návštěvu Jeho Svatosti 14. tibetského dalajlamy do ČSR v roce 1990 a byl členem dalajlamova doprovodu při všech jeho dalších návštěvách u nás.

Historiografickým labyrintem Pudovkinova mistrovského díla provede diváky v pátek večer buddholog a religionista Luboš Bělka. Luboš Bělka působí na Ústavu religionistiky MU, kde se věnuje především buddhismu v Rusku, Burjatsku a Tibetu. Potomek Čingischána je předmětem jeho dlouhodobého zájmu a přednášel o něm na řadě světových univerzit.

Kromě kulturních lahůdek budou mít diváci příležitost ochutnat i tradiční pokrmy a nápoje. Stánky v areálu kina Aero nabídnou tibetské, mongolské a nepálské občerstvení, ale i literaturu a tibetské umělecké a řemeslné výrobky. Festival FLIM, známý nejen mezi příznivci Tibetu kvalitní dramaturgií a nenapodobitelnou atmosférou, nabízí i letos mimořádnou příležitost prozkoumat kulturu země na střeše světa z nových, dosud neznámých pohledů.

 

Další informace o festivalu na http://flim.potala.cz nebo na Facebooku.

Pořadatel: Potala o. s., www.potala.cz

 

Hlavní partneři: kino Aero, kino Světozor, La Fabrika, Tokada Productions, Livingstone

Mediální partneři: Smart Communication s. r. o., Expats.cz, ČSFD

 

Další informace:

Michal Synek

E: michal.synek@potala.cz

T: +420 604 97 37 09

pro dotazy v angličtině:

E: vandana@potala.cz

 

Tisková zpráva ke stažení