TISKOVÁ ZPRÁVA – Filmový festival FLIM 2018

V úterý 17. dubna začne v pražském kině Pilotů již 11. ročník Festivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu FLIM 2018. Pořadatelem festivalu je Potala, o. p. s., která si dala za cíl pravidelně seznamovat domácí obecenstvo nejen s nejnovějšími či historickými dokumentárními snímky, ale i s autorskou tvorbou tibetských režisérů tvořících v Číně i v exilu.

Letošní ročník nabídne dva nezávislé filmy mladých tibetských tvůrců – v Paříži žijící režisérka a módní návrhářka Tändzin Dasäl míří svým filmem Cafe Royal proti sterotypům a klišé o tom, jací jsou Tibeťané. Režisér a hudebník Šänphän Khjimsar natočil první tibetskou gangsterku Džigdän, odehrávající se v New Yorku.

Příběh zakázané lásky Vara, který se dotýká kastovních tabu v indickém prostředí, pochází z dílny zkušeného bhútánského režiséra Khjence Norbu Rinpočheho, jehož filmy Pohár a Poutníci a kouzelníci měli diváci před časem možnost vidět v běžné filmové distribuci. V obou jako herec vystupoval také Nätän Čhogling Rinpočhe, jenž se na festivalu představí filmem Oslnivý Měsíc, který s využitím animace, vzácných fotografií a archivních záběrů provází diváky od narození až do smrti životní poutí Dilgo Khjence Rinpočheho, jednoho z nejvýznamnějších duchovních učitelů Tibetu 20. století. Ani jako režisér není Nätän Čhogling nováčkem, má za sebou zdařilý snímek o tibetském jóginovi z 11. stol. Milaräpa.

K duchovním otázkám, dimenzi smrti a života se prostřednictvím osobního příběhu utrpení obrací francouzská režisérka Natalie Fuchs ve filmu Kálačakra. Snímek se odehrává na pozadí učení o “Kole času”, které předával 14. dalajlama během 12 dnů v lednu 2017 v indické Bódhgaji.

Po všech projekcích budou následovat diskuse.

Kontakty:

PhDr. Zuzana Ondomišiová, tel. 775156886, potala@potala.cz

Ing. Michal Smolák, tel. 602621044, potala@potala.cz

 

Přílohy:

odkaz na FB událost : https://www.facebook.com/events/157095278444943/

odkaz na web: http://flim.potala.cz

program na: http://flim.potala.cz/cs/flim-2018