Tibetský filmař Döndub Wangčhen v Praze

ve dnech 21. - 25. ledna 2022 bude na návštěvě České republiky Döndub Wangčhen, tibetský filmař, autor “olympijského” dokumentu Nechat strach za sebou (Leaving Fear Behind), za nějž byl v Číně uvězněn na šest let. Návštěva Prahy je součástí jeho cesty po evropských zemích (Francie, Německo, Švýcarsko, Nizozemsko, Rakousko aj.). Döndub Wangčhena doprovází ředitel evropské části mezinárodní organizace International Campaign for Tibet (ICT), pan Wangpo Tethong.


Nechat strach za sebou

Details
Tibet
2008
DVD
25min.
tibetsky a anglicky
české titulky

Neobvyklý film natočený tajně v Tibetu tibetskými filmaři, ve kterém zachytili atmosféru Tibetu pod nadvládou Číny, souvislosti a symboliku olympijských her a otázku návratu dalajlamy. Tým filmařů samouků z východního Tibetu, Döndub Wangčhen (zemědělec) a jeho přítel Golog Jigme (mnich), tajně natočili více než 35 hodin rozhovorů s obyčejnými Tibeťany o následujících třech tématech: nadvláda Číny v Tibetu, olympijské hry v Pekingu a dalajlama.


Cesta se koná v době příprav a zahájení olympiády (Zimních olympijských her v Pekingu 2022), jejichž organizaci Mezinárodní olympijský výbor svěřil již podruhé Číně. Režisér Döndub Wangčhen se chce ve vybraných západních zemích podělit o svůj osobní příběh (6leté věznění, mučení a útěk z Tibetu), ale především diskutovat o významu olympiády, ať už pro Tibeťany či jiné národnostní menšiny. Součástí některých setkání bude i promítání jeho dokumentu Nechat strach za sebou (Leaving Fear Behind) o olympiádě v roce 2008.
 
Döndub Wangčhen obdržel v roce 2012 Mezinárodní cenu svobody tisku, kterou udílí Výbor na ochranu novinářů. V roce 2014 se stal nositelem Ceny Václava Havla za kreativní disent, kterou mu udělila nadace Human Rights Foundation. Döndub Wangčhen se během pobytu v Praze setká s představiteli obou komor Parlamentu, sinology a tibetology, představiteli neziskových organizací i veřejností.
 
POZVÁNÍ  NA  AKCE:
 
Srdečně Vás zveme na připravované akce, zejména na veřejnou debatu 24.1.
v Kampusu Hybernská 4 – pozvánku najdete v příloze.
 
Událost na FB najdete zde: https://www.facebook.com/events/1320377685054565/
Sledujte FB Potaly, kde budou případně zveřejněny další aktuální informace.
 
Pro omezený počet účastníků máme možnost neveřejného setkání v Himálajském centru v sobotu 22. 1. od 17 hod. Prosíme vážné zájemce, aby se ozvali nejpozději do sobotního poledne buď sms na tel 775156886 nebo e-mailem na potala@potala.cz
 
Prosíme zároveň všechny, kdo mohou a chtějí podpořit realizaci programu v ČR nebo přímo další dokumentaristický projekt Döndub Wangčhena, aby své příspěvky posílali na transparentní účet Potala, o.p.s.  u FIO banky č.ú. 2400844703/2010, VS: 2022. Na požádání vystavíme darovací smlouvu.
 
Děkujeme, že nejste lhostejní, a těšíme se na všechna další společná setkání.
 
Za pořadatele
Zuzana Ondomišiová, Potala, o.p.s.
Kateřina Bursíková Jacques, Češi Tibet podporují, z.s.

Image