Co z nás zbývá

Kanada
2004
DVD
4:3
77min.
anglicky a tibetsky
anglické a české titulky

Po 50 letech čínské okupace hrozí tibetské kultuře, jazyku a způsobu života zánik. Více než milion Tibeťanů bylo zavražděno, či zemřelo na následky mučení a hladovění. Tibeťanům je stále upírána většina práv garantovaných Všeobecnou deklarací lidských práv, včetně práva na sebeurčení, svobodu projevu, shromažďování a pohybu. O situaci na střeše světa již bylo natočeno mnoho filmů – snad žádný z nich však není tak působivý jako Co z nás zbývá?, kanadský dokumentární film natočený výhradně v Tibetu a umožňující divákům spatřit hrůzu života pod čínskou nadvládou očima samotných Tibeťanů.

Filmaři François Prévost a Hugo Latulippe požádali tibetskou uprchlici žijící v Quebecku Kalzang Dolmu, aby obyčejným Tibeťanům žijícím v Čínské lidové republice odevzdala vzkaz od dalajlamy. Dolmě se podařilo do Tibetu propašovat videonahrávku, v níž duchovní vůdce Tibeťanů vyzývá své soukmenovce, aby se řídili buddhistickým ideálem soucitu s nepřítelem a v boji proti čínské okupaci pokračovali nenásilnými prostředky. Mnoho z těch, kdo nahrávku přehrávanou na miniaturní obrazovce sledovali, slyšeli dalajlamův hlas poprvé.

Někteří se rozplakali, jiní se začali modlit, mnozí se roztřásli po celém těle a zprvu se sebe nebyli schopni vypravit ani hlásku. Když konečně sebrali sílu promluvit, z jejich úst se začaly řinout slova radosti a naděje, ale též rezignace a zoufalství. Všichni vyjadřovali vděčnost a podporu dalajlamovi. Film Co z nás zbývá? není pouze voláním o pomoc jedné konkrétní národní menšiny. Vypovídá o autentické životní zkušenosti, jež má stejnou platnost pro příslušníky všech kultur ohrožovaných globalizací. Přivádí nás nejen k poznání, co všechno ztratili Tibeťané, ale rovněž k zamyšlení nad ztrátou, kterou pro celé lidstvo znamená zánik původních kultur. Otázku „co z nás zbývá?“ bychom si měli položit my všichni.

Official Selection, Mezinárodní filmový festival v Cannes, 2004
Cena diváků, Mezinárodní filmový festival Atlantic, Halifax, 2004
Kanadská cena, Mezinárodní filmový festival Atlantic, Halifax, 2004
Nejlepší zahraniční dokumentární film, Hollywoodský filmový festival, 2004
Nejpopulárnější kanadský film, Vancouverský mezinárodní filmový festival, 2004
Kanadský Top Ten, Mezinárodní filmový festival Toronto, 2004
Nominace na cenu za nejlepší dokument, Genie Awards, 2005
Nejlepší hraný film, Telluride Mountainfilm Festival, 2005
Nejlepší dokumentární film, Prix Jutra, Montreal, 2005
Cena diváků, Festival du Film des Droits de la Personne, Montreal, 2006
První cena, Velká cena Sergia Vieira de Mello, Festival filmů o lidských právech, Geneva 2007
Zvláštní uznání, Norská filmová cena za mír, Norský mezinárodní filmový festival, Tromso, 2008