Cesta sluncem vyrytá (The Sun Beaten Path)

Čína
2011
DVD
16:9
89min.
Tibetsky
anglické, čínské a české titulky

Kino Aero pondělí 3.dubna 20:30

Tento debut kameramana filmů režiséra PämaCchetäna vypráví příběh mladého muže Ňimy, který se vydal na pouť do Lhasy, aby překonal vinu za smrt člena rodiny. Film je pokračováním naší neformální festivalové sekce, ve které představujeme tvůrce z východního Tibetu.

Příčinou Ňimovy bolesti a podnětem k poutní cestě byla nešťastně zaviněná smrt jeho matky (Lhakje Ma). Přestože ani Ňimova rodina, ani sousedé ho neobviňují ze smrti jejich milované, Ňima nedokáže odpoustit sám sobě a pouze přežívá i poté, co pouť dokončí. Na cestě se k němu připojí životem ošlehaný starý muž (Lo Kji), který se rozhodne vzít si na starost, aby Ňima nadále nezůstával ztracenou duší v divočině.

Starý muž vytrvale bojuje s Ňimovým únikem ze světa, a přestože se jejich vztah může zdát jednostranný, momenty verbální i neverbální komunikace postav získají v příběhu na váze. Dá se očekávat, že život tohoto starého muže je naplněn příběhy a mýty. Tyto drobné nugetky moudrosti odhalují širší téma osvícení a trpělivosti s těmi, co chtějí vzít život do vlastních rukou.
Film “
Cesta sluncem vyrytá” vyhrál cenu Dragons & Tigers na mezinárodním filmovém festivalu ve Vancouveru v roce 2011 a rozhodně stojí za zhlédnutí. Je vzácným příkladem filmu, který je sice pochmurný, ale není depresivní.

Image
Image