7. ročník Festivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu FLIM
16. dubna La Fabrika
17. – 19. dubna kino Aero
filmy o zranitelnosti a síle vězněné kultury
1. tisková zpráva, 26. března 2013
Ve dnech 16.–19. dubna proběhne v La Fabrice a v kině Aero v Praze 7. ročník filmového festivalu FLIM – Festivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu. Diváci uvidí čtyři dokumenty a dva hrané filmy inspirované tibetskou kulturou, z toho čtyři v české premiéře.
Letošní FLIM bude zahájen výjimečnou kulturní událostí. 16. dubna vystoupí v La Fabrice jedna z největších hvězd tibetského operního nebe, význačná interpretka lidových písní a worldmusic Namgyal Lhamo. O den později, 17. dubna, bude Namgyal-la v kině Aero hostem prvního českého uvedení filmu Arvinda Iyera Dabži. Film prostřednictvím hudby a obrazů ze života zpěvačky vypráví o osudu uprchlice, jež se vyrovnává s traumatickými okolnostmi svého odchodu do bezdomoví. Dabži líčí příběh Jigy Gjalnang (Namgyal Lhamo), primadony lhaského operního sboru, která je jednoho dne unesena policií a ocitá se v podzemní vězeňské kobce.
Dokumentární blok otevře 17. dubna odpoledne film amerického cestovatele a publicisty Michaela Buckleyho a českého producenta Petra Ševčíka Z nomáda nikým, mapující autorovým typickým „osobním“ stylem násilné usazování tibetských nomádů, jehož skutečným cílem je smazat z povrchu země jejich starobylou kulturu. Dostihy kočovníků z východního Tibetu jsou ještě stále úchvatnou podívanou hýřící barvami a bravurou – když se ale jeden z nomádů ve veřejném projevu zmíní o dalajlamovi, je okamžitě zatčen.
14. tibetskému dalajlamovi je věnován intimní dokument ruského filmaře Vitalije Manskeho, zobrazující jeden den v životě prostého mnicha, jenž se stal globální ikonou. Manski, známý svou trilogií o ruských prezidentech Gorbačovovi, Jelcinovi a Putinovi, kombinuje ve filmu Od východu do západu slunce: 14. dalajlama detailní dokumentaci dalajlamovy každodennosti s emotivním travelogem.
Život buddhistického mnicha líčí i dokument německého režiséra Martina Hoffmana Dolpo Tulku: Návrat do Himálaje. Když bylo pasáčkovi jaků Šerab Zangpovi deset let, byl rozpoznán jako převtělenec váženého lamy. O šestnáct let později se v doprovodu třiceti mnichů a mnišek vrací do Himálaje, aby se ujal role duchovního vůdce hluboce věřících obyvatel rodného kraje.
V roce 2009 dostal nenásilný boj Tibeťanů za svobodu nový rozměr, když se na protest proti kulturnímu a náboženskému útlaku upálil mladý tibetský mnich. Stejnou formu protestu od té doby zvolilo již více než 109 Tibeťanů. Oběti sebeupálení však nejsou pouhými čísly v seznamu obětí – každá z nich byla za života někomu synem nebo dcerou, sourozencem či přítelem. Film Víc, než jen čísla kanadské multimediální žurnalistky Katie Lin se pokouší jejich čin uvést do kontextu prostřednictvím výpovědí přátel a příbuzných.
Letošní ročník festivalu FLIM uzavře v pátek 19. dubna Večer tibetského filmového archivu. V Aeru bude uvedena plná dvouhodinová verze Pudovkinova němého filmu Potomek Čingischána (Bouře nad Asií) s experimentální hudební improvizací na dvořákovská témata. Historiografickým labyrintem tohoto propagandistického akčního filmu z roku 1928 provede diváky tibetolog Luboš Bělka.
Další informace o festivalu na http://flim.potala.cz nebo na Facebooku.
Pořadatel: Potala o. s., www.potala.cz
Hlavní partneři: kino Aero, kino Světozor, La Fabrika, Tokada Productions
Mediální partneři: Smart Communication s. r. o., Expats.cz, ČSFD
Další informace:
Michal Synek
T: +420 604 97 37 09
pro dotazy v angličtině: