Festival tibetských filmů a filmů o Tibetu FLIM nabízí širokou škálu doprovodných akcí
2. Tisková zpráva 16. 4. 2012
Festival FLIM – Festival tibetských filmů a filmů o Tibetu, který proběhne 18. – 20. dubna v pražském kině Aero, bude provázet řada akcí. Filmy režisérů Pema Tsedena, Jangbua, Ma Li, Lynn True a Nelsona Walkera doplní výstava panoramatických fotografií Jaroslava Poncara a debaty se zajímavými hosty.
Výstava Panoramatický Tibet bude instalována ve foyer pražského kina Aero od 15. dubna do 15. května. Poncarovy fotografie vtahují diváka doprostřed rozlehlých planin a dalekých horizontů, z nichž vystupují posvátné hory, jezera a prameny jako sídla dávných tibetských božstev a duchů. Jaroslav Poncar, PhD působil mimo jiné jako profesor na Ústavu aplikované optiky a elektroniky v Kolíně nad Rýnem a své bohaté teoretické znalosti v oblasti optiky a speciálních fotografických technologií zužitkoval na mnoha výpravách do Himálaje, Tibetu, Indie, Kambodži, Barmy a Afghánistánu, kde se zabýval dokumentováním nástěnných maleb a dalších uměleckých památek. Výstava v Aeru představí Jaroslava Poncara jako autora velkoformátových panoramatických krajin, vyznačujících se mimořádně kvalitním zpracováním a osobitým kouzlem.
Debata na téma Změny přírodních podmínek na Tibetské náhorní plošině a jejich vliv na způsob života Tibeťanů proběhne po filmu Letní pastviny, tedy ve středu 18. dubna. Hostem bude RNDr. Jan Piňos, geograf, ekolog a horolezec, který za poslední dva roky strávil v Himáláji šest měsíců a v současné době pracuje jako poradce pro vodohospodářské a komunitní programy v Nepálu. Na otázky publika budou připraveni odpovídat také Tibeťané z východního Tibetu.
19. dubna bude po filmu Hledání následovat debata na téma Tibetská tradice a současnost v literatuře, divadle a filmu. Mgr. Kamila Hladíková, Ph.D. vyučuje moderní čínskou literaturu na Univerzitě Palackého v Olomouci, překládá z čínštiny a publikuje články o čínské a tibetské literatuře. Do Číny a Tibetu také pravidelně jezdí jako průvodkyně turistů.
O tématu Tibet v Číně, Čína v Tibetu se v Aeru bude debatovat v pátek 20. dubna po filmu Starý pes. Pozvání přijaly Doc. PhDr. Olga Lomová, CSc. a PhDr. Zuzana Ondomišiová. První jmenovaná přednášela na filozofické fakultě Univerzity Karlovy dějiny čínské literatury, klasickou čínskou poezii a ideologii v moderní Číně a je autorkou či spoluautorkou několika knih o čínské literatuře a kultuře. PhDr. Zuzana Ondomišiová je etnografka a tibetoložka. Podílela se na realizaci několika dokumentárních filmů o Tibetu, připravila několik výstav o tibetské kultuře a spolu se Zdeňkem Thomou vydala publikaci Tibet - země pod ochranou bohů.
Kromě kulturních lahůdek budou mít diváci příležitost ochutnat i tradiční tibetské pokrmy a nápoje. Stánky v areálu kina nabídnou tibetské občerstvení, ale i literaturu a tibetské umělecké a řemeslné výrobky.
Novinkou letošního ročníku je festivalová znělka. O tu se postaral Kaveh Daneshmand, ředitel Festivalu íránských filmů. Ve znělce se představí nejen tibetský kočovník, ale také tibetský mastif známý z festivalových plakátů.
Další informace o festivalu na http://flim.potala.cz nebo na Facebooku.
Pořadatel: Potala, o.s., www.potala.cz
Hlavní partneři: kino Aero, kino Světozor, Easytalk, Festival iránských filmů
Mediální partneři: Smart Communication, Česko- Slovenská filmová databáze, CSFD.cz
Další informace:
Michal Synek
E: michal_synek@yahoo.com
T: +420 604 97 37 09