Jak jsme již avizovali, hlavní část festivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu FLIM jsme se od letošního roku rozhodli přesunout na dobu podzimního nevlídného šera, chladu a plískanic. Nicméně v květnu vám nabídneme jako předkrm dva filmové projekty – v kině Světozor se za účasti režisérkyYan Su Chun uskuteční projekce dokumentárního filmu Dogpa o tibetských nomádech a do Himálajského centra vás zveme na projekt nazvaný Tibetské povstání 1959 a film. Putovní projekce a debaty na téma tibetského povstání a jeho mediálního obrazu. který jsme připravili společně s Masarykovou univerzitou v Brně a Karlovou univerzitou v Praze.
PROJEKCE V RÁMCI FESTIVALU FLIM
Út 7. 5. od 20:30 hod. - kino Světozor, Vodičkova 791/41, Praha 1
Dogpa – pocta posledním z tibetských nomádů.
USA 2016, 79 min., barevný dokumentární film, režie Yan Su Chun, v tibetštině, s českými a anglickými titulky.
Díky krátké návštěvě režisérky Yan Su Chun (v české transkripci Jan Su-čun) v Praze budeme mít možnost osobně jí položit dotazy a dozvědět se více o jejím vztahu k původnímu obyvatelstvu Tibetské náhorní planiny, jeho tradiční kultuře a dovednostem, které mu umožňují přežít v extrémním prostředí. Dokument zachycuje rozvětvenou nomádskou rodinu v kritickém období, kdy sociopolitické síly a nevratné environmentální změny tlačí Tibeťany na hranu jejich samotné existence.
TIBETSKÉ POVSTÁNÍ 1959 A FILM (Himálajské centrum)
Dvoudenní setkání otevřené pro akademickou obec, jakož i veřejnost, se věnuje povstání v Tibetu na jaře 1959 a zejména jeho rozmanitým mediálním obrazům. Před zhlédnutím jednotlivých filmů, či ukázek z filmů, budou zúčastnění seznámeni s kontextem daných snímků či ukázek, po jejich projekci vždy následuje diskuse. Celý program je koncipován jako workshop zaměřený na různé pohledy na zkoumanou problematiku mediálního obrazu Tibetu od padesátých let do současnosti, výchozí filmový materiál představují jak filmy dokumentární, tak i hrané, vedle filmů budou v některých vstupech panelistů využity i fotografické a archivní písemné a vizuální materiály.
Po 20. 5. od 18 hod. cca do 22 hod. Hlavním hostem a průvodcem večera bude religionista doc. PhDr. Luboš Bělka, CSc. z Masarykovy univerzity, který se tematice dlouhodobě věnuje.
Čínské filmy o povstání 1959:
Potlačení povstání v Tibetu (Pingxi xizang panluan), 1959, černobílý dokumentární film, 30 minut (čínská verze s českými titulky).
Šoty z Tibetu, 1959, černobílý film, 20 minut, film bez zvuku (komentář k filmu – mluvené slovo).
Otrok (Nong nu), 1963, černobílý hraný film, 88 minut, 1963, režisér Li Jun (čínská verze s anglickými titulky)
Út 21. 5. od 18 hod. cca do 22 hod. Hlavním hostem a průvodcem večera bude religionista doc. PhDr. Luboš Bělka, CSc. z Masarykovy univerzity, který se tematice dlouhodobě věnuje.
Československé filmy o Tibetu:
Ukázka z filmu Cesta vede do Tibetu, 1956, barevný dokumentární film, 55 minut, režisér Vladimír Sís (ukázky z filmu)
Velká zkouška, 1957, barevný dokumentární film, 18 minut, režisér Jiří Ployhar
Zápisník z Tibetu, 1957, barevný dokumentární film, 12 minut, režisér Jiří Ployhar
Dvě cesty, 1990, barevný dokumentární film, 11 minut, režisér Josef Harvan
Zahraniční filmy o povstání 1959:
Stínové divadlo: CIA v Tibetu, 1998, barevný dokumentární film, 50 minut, režisérka Ritu Sarin (anglická verze s českými titulky)
Mnozí z vás jste se v Himálajském centrunebo během přednášek na jiných místech setkali s Tenzin Palmo, první českou mniškou školy Gelug (neboli Žlutých čepic) tibetského buddhismu. Dokumentární film Cesta Tenzin Palmoo jejím setkání s tibetským buddhismem, rozhodnutí stát se mniškou, reakcemi rodiny a jejím životě v ženském klášteře v Nepálu natočil režisér Martin Pátek a 5. 5. ho uvede ČT2 v rámci cyklu Cesty víry.Potom bude možné si jej přehrát na internetu, viz https://www.ceskatelevize.cz/porady/1185258379-cesty-viry/219562215500005-cesta-tenzin-palmo/ Chystáme i projekci v Himálajském centru spojenou s besedou s režisérem Martinem Pátkem.